13
List
07

Areterapia – Literatura


Arteterapia w teorii i pr


 

” Arteterapia w teorii i praktyce” Ewelina J. Konieczna

 

Arteterapia w wąskim znaczeniu obejmuje terapię z użyciem sztuk plastycznych, w szerokim znaczeniu obejmuje natomiast muzykoterapię, biblioterapię, a ponadto działania terapeutyczne z wykorzystaniem teatru, filmu oraz malarstwa, rzeźby, grafiki i innych sztuk plastycznych. Niniejsza książka ma charakter rozważań teoretycznych, ale zawiera cenne wskazówki mogące znaleźć zastosowanie w praktyce pedagogicznej. Dlatego oprócz założeń teoretycznych w odniesieniu do każdego rodzaju terapii Autorka przedstawiła również część warsztatową. Publikacja adresowana jest do pedagogów, psychologów oraz psychoterapeutów.

 

 

Bajka w twórczym rozwoju

„Bajka w twórczym rozwoju terapii” Olga Hanford,  Wiesław Karolak

 

Powstanie książki „Bajka w twórczym rozwoju i arteterapii” jest wynikiem chęci podzielenia się doświadczeniami z pracy artystycznej, pedagogicznej i arteterapeutycznej autorów: Olgi Handford i Wiesława Karolaka.

Książka składa się z dwóch części.

  • Część pierwsza to wstęp – rozważania teoretyczne na temat bajki, myślenia twórczego oraz form i sposobów zapisu procesów myślowego w postaci książkowej.
  • Część druga składa się z zestawu ćwiczeń wraz z dokumentacją z ich realizacji.

Ćwiczenia znajdujące się w książeczce przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Pozycja jest ofertą dla nauczycieli, metodyków, arteterapeutów, ale również dla studentów wielu specjalności pedagogicznych, edukacji artystycznej i arteterapii.

 

 

ARTEterapia. Szczęśliwy ś

„ARTEterapia. Szczęśliwy świat tworzenia ” Alina Arciszewska – Blinnebessel

 

Książka kierowana jest do nauczycieli, instruktorów oraz rodziców; może być wykorzystana na lekcjach, kółkach teatralnych, zajęciach terapeutycznych, w świetlicach szkolnych. Polecana do pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi w szkołach podstawowych, gimnazjach, również placówkach szkolno-wychowawczych szkolnictwa specjalnego. Może stanowić inspiracje dla nauczycieli przy opracowywaniu własnych programów pracy z uczniami. Zawarte w materiałach wskazówki dotyczące technik plastycznych mogą wzbogacić warsztat pracy nauczycieli i sprawić, że uczniowie będą bardziej zainteresowani pracą i zadowoleni z własnych wytworów plastycznych, czasami zrobionych praktycznie „z niczego”. Autorka dużą uwagę przywiązuje do wykonywania z dziećmi prac rozwijających sprawność manualną, dokładność i staranność, jednocześnie dających zadowolenie i satysfakcję ze zrobienia rzeczy użytecznej i dekoracyjnej.

Opracowanie składa się z 2 części:

  • I część – opisująca techniki plastyczne, plan pracy (format A4, 32 strony)
  • II część – 56 szablonów pomocniczych do tworzenia pocztówek, witraży, obrazów

 

 

 Bajki i opowiadania w ter

„Bajki i opowiadania w terapii i psychoedukacji dzieci” Anna Niesłuchowska

Propozycja historii, które mogą pomóc w rozpoczęciu rozmowy z dzieckiem na trudny temat, skierują jego uwagę na własne kłopoty lub wyjaśnią skomplikowaną sytuację. Pracując z dziećmi, często sięgamy do literatury dziecięcej. Przy pomocy bajek i opowiadań możemy wiele dziecku wyjaśnić, to są przecież „historie dotyczące kogoś innego” więc bardziej bezpiecznie. Identyfikując się z bohaterami literackimi, dziecko ma możliwość dostrzec własne problemy i spróbować je nazwać.
Pozycja napisana z myślą pedagogach i terapeutach, ale również mogą z niej skorzystać rodzice.

Spis treści:Matylda, dla której zaświeciło słońce- Matylda to dziewczynka chorująca na depresję…
Cześć, jestem Marcin… – Wydarzenia życiowe zmuszają nas do rozmów z dziećmi na temat wykorzystywania ludzi i manipulowania nimi…
O tym, jak królewna Różyczka pokonała wroga – Bajka o królewnie Różyczce odzwierciedla problem separacji i indywiduacji…
Magiczny kamień Marysi – Jak wyjaśnić dziecku, że jego rodzic cierpi na zaburzenia psychiczne?
Płomień – Jak rozpocząć rozmowę z tymi dziećmi, które doświadczyły traumy i z tymi, które są ich towarzyszami zabaw?
Wyprawa z Marysią – Ludzie biorąc ślub, zakładają że będą żyli razem długo i szczęśliwie. Niektórym się to udaje, innym nie.

Psychodrama

„Psychodrama” Alfons Aichinger , Walter Holl

Opisana przez specjalistów metoda psychodramy w dziecięcej terapii grupowej zainteresuje z pewnością terapeutów – praktyków. Doskonale przybliża dzieciom system funkcjonowania rodziny i zapoczątkować korzystne zmiany. Wzbogaca terapię z poszczególnymi dziećmi.

Terapia sztuką

„Terapia sztuką ” Susan I. Buchalter

Trudno jest być spontanicznym i nowatorskim podczas każdej sesji arteterapii. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką zbiór kreatywnych i inspirujących pomysłów. Terapia sztuką zawiera praktyczne instrukcje, które na pewno okażą się pomocne zarówno podczas sesji indywidualnych, jak i grupowych.
Poszczególne rozdziały są poświęcone różnym technikom artystycznym, włącznie z wielkoformatowym malarstwem ściennym, kolażem, rzeźbą oraz rysunkiem, co sprawia, że książka jest cennym i przystępnym źródłem dla każdego terapeuty. Susan Buchalter ujęła w niej scenariusze projektów artystycznych wykorzystujących zwyczajne przedmioty codziennego użytku. Prezentacja każdego z nich składa się z listy potrzebnych materiałów, planu postępowania oraz celu ćwiczenia. Twórcze zajęcia odwołują się do sytuacji bliskich dorosłym i dzieciom – na przykład rysowanie pragnień, rzeźbienie reprezentacji własnego stresu czy tworzenie autoportretu techniką kolażu. Ksiązka ta jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych arteterapeutów, doradców i pracowników socjalnych, oraz dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem różnych form artystycznych w pracy z innymi ludźmi.

Susan I. Buchalter jest starszym terapeutą w University Medical Center w Princeton, posiada certyfikat arteterapii, jest licencjonowanym doradcą oraz profesjonalnym psychoterapeutą specjalizującym się w terapii grup. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu arteterapii.

Reklamy

0 Responses to “Areterapia – Literatura”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: